background

Anneler Ve Babalar Çocuğunuzu Kanserden Korumak İstiyorsanız Beslenmeye Dikkat Edin!

Özel Avclab Laboratuvarı

Şişmanlık (obezite) ve kanser arasındaki ilişki

İspanya da yapılan bir çalışmada genç yaşta başlayan ve hayatının uzun bir dönemini şişman (obes) olarak geçirenlerin,

İleri yaşta başlayan ve hayatının daha kısa bir döneminde şişman (obes) olanlara göre kansere yakalanma riskinin daha yüksek olduğu tespit edildi.

Vücut kitle indeksi (BMI) ölçümleri yüksek olanların, normal olanlara göre kansere yakalanma oranlarının 13 kat fazla olduğu yapılan çalışmalarla ortaya konmuştu.

Bu risk belirlenirken yalnızca kanser teşhisi konduğu sırada ki hastanın BMI indeksi ölçümleri kriter olarak alınıyordu.

Ancak yaşam boyu BMI indeksi yüksekliğinin mi??, yoksa kanser teşhisi konduğu anda ki BMI  yüksekliğinin mi??? bu riski artırdığı bilinmiyordu.

İspanya'nın Katalonya kentinde 2009'dan 2018'e kadar nüfusa dayalı elektronik sağlık kayıtlarıyla bir kohort çalışması yapıldı.

2009 yılında kanser hastası olmayan, 40 yaş ve üzeri 2.645.885 kişi çalışmaya dahil edildi.

9 yıllık takibin ardından 225.396 katılımcıya kanser tanısı konuldu. 

Bu çalışma, aşırı kilo ve obezitenin, daha genç yaşta başlaması, daha uzun süreli ve şişmanlığın daha fazla dereceli olması halinde, aralarında lösemi, Hodgkin olmayan lenfoma ve sigara ile ilişkisi olmayan baş-boyun kanserine yakalanma riskini 18 kat artırdığı belirlendi. 18 kanser riskiyle pozitif ilişkili olduğunu gösterdi. 

Etiketler: