background

Koagülasyon

Özel AVCLAB Merkezi Laboratuvarı

Koagülasyon Testleri

Koagülasyon testleri, kanın pıhtılaşma sürecini değerlendirmek için kullanılan laboratuvar testleridir. Bu testler, kanın normalde sıvı halde bulunan hali olan plazmadan, pıhtılaşmış bir haline geçişini ölçerler. Koagülasyon testleri, birçok farklı tıbbi durumu teşhis etmek, tedavi etmek ve izlemek için kullanılır.  Yaygın olarak kullanılan bazı koagülasyon testleri:

PT (Protrombin Zamanı): PT testi, dış pıhtılaşma yolu (veya ekstrinsik yol) boyunca kanın ne kadar hızlı pıhtılaştığını değerlendirir. Genellikle kanın pıhtılaşmasını kontrol eden faktörlerin durumunu değerlendirmek için kullanılır. Warfarin gibi kan inceltici ilaçların dozajının izlenmesi için de kullanılır.

APTT (Aktive Parsiyel Tromboplastin Zamanı): APTT testi, iç pıhtılaşma yolu (veya intrinsik yol) boyunca kanın pıhtılaşma sürecini ölçer. Hemofili gibi kalıtsal kanama bozukluklarının teşhisinde ve heparin gibi antikoagülan ilaçların etkisini izlemekte kullanılır.

TT (Trombin Zamanı): TT testi, trombin oluşumunun hızını değerlendirir. Trombin, fibrinojeni fibrine dönüştürerek pıhtı oluşumunu başlatır. Bu test, bazı kan inceltici ilaçların etkisini izlemek için kullanılır.

Fibrinojen Düzeyi: Fibrinojen, kanın pıhtı oluşturma yeteneğini değerlendiren bir proteinidir. Fibrinojen seviyelerinin yüksek veya düşük olması, bazı tıbbi durumların belirtileri olabilir.

D-Dimer Testi: D-dimer, pıhtıların yıkımı sırasında ortaya çıkan bir parçacıktır. D-dimer testi, tromboembolik olaylar (kan pıhtılarının damarlarda tıkanması) gibi durumların teşhisi ve takibi için kullanılır.

Antitrombin III (AT-III) Seviyeleri: Antitrombin III, kanın pıhtılaşma sürecini kontrol eden bir proteinidir. AT-III seviyelerinin düşük olması, kanın aşırı pıhtılaşmasına yol açabilir.

Protein C ve Protein S Seviyeleri: Bu proteinler, kanın pıhtılaşma sürecini düzenleyen önemli faktörlerdir. Protein C veya S eksikliği, tromboz riskini artırabilir.

Faktör düzeyleri :Koagülasyon kaskadında görev alan faktörlerin düzeyinin ölçümü.

Koagülasyon testleri, kanama bozukluklarını, tromboz (kan pıhtısı oluşumu) riskini, kan inceltici ilaçların etkisini ve diğer pıhtılaşma ile ilgili sorunları değerlendirmek için kullanılır. 

Etiketler: